fbpx
Pre vyhľadávanie sú vyžadované aspoň 2 znaky

23. júla 2023 Je kybernetická bezpečnosť ohrozená automatizáciou?

Judgment DayVideo

S rýchlym rozvojom technológií a automatizácie sa otvára nová kapitola v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Automatizácia prináša so sebou mnohé výhody, no súčasne predstavuje aj výzvy a riziká, ktorým musíme čeliť.

Kybernetická bezpečnosť je stále dôležitejšou oblasťou v digitálnom svete

S automatizáciou však dochádza k zásadným zmenám v spôsobe, akým sa útoky na online systémy uskutočňujú. Jednou z najzreteľnejších zmien je nárast automatizovaných útokov, ktoré sú vykonávané pomocou botov.

Boty sú softvérové programy navrhnuté tak, aby vykonávali určité úlohy automaticky. V prípade kybernetickej bezpečnosti sa boty často používajú na vyhľadávanie zraniteľností v systémoch, generovanie spamu, phishingových útokov a na ďalšie škodlivé aktivity. S automatizáciou sa boty stávajú výkonnejšími a sofistikovanejšími, čo im umožňuje vykonávať útoky v oveľa väčšom meradle a s menšou námahou zo strany útočníka.

Viac o automatických útokoch prezradil Luboš Klokner z F5 počas konferencie Judgment Day.

Ohrozené sú najmä sociálne siete, finančné inštitúcie a e-shopy

Jednou z oblastí, ktoré sú najviac náchylné na automatizované útoky, sú sociálne siete. Boty môžu byť použité na generovanie falošných profilov, šírenie dezinformácií a manipuláciu s verejným názorom. Vďaka automatizácii môžu boty vytvárať a šíriť obsah v masívnom meradle, čo môže mať vplyv na politické rozhodnutia, verejnú mienku a spoločenskú stabilitu.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú e-shopy a finančné inštitúcie. Boty môžu byť nasadené na masové skúšanie prístupových údajov, generovanie falošných objednávok,  útoky typu „brute force“ na heslá či iné podobné aktivity. V kombinácii so stále sofistikovanejšími technikami môžu boty vytvárať značné škody a ohroziť finančnú stabilitu či dôveru e-shopu.

Vzhľadom na rastúcu sofistikáciu botov je čoraz ťažšie rozoznať normálne a automatizované aktivity. Útočníci sa tiež snažia vyhnúť odhaleniu tým, že používajú pokročilé techniky maskovania a prvky umelej inteligencie.

POZRITE SI PREZENTÁCIU LUBOŠA KLOKNERA Z JUDGMENT DAY

Mohlo by sa vám páčiť

Všetky novinky