fbpx
Pre vyhľadávanie sú vyžadované aspoň 2 znaky

21. júna 2023 Dokáže passkey časom úplne nahradiť štandardné heslá?

Judgment DayVideo

V digitálnom veku je bezpečnosť dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. S narastajúcim množstvom online služieb a účtov je nevyhnutné mať spoľahlivý a efektívny spôsob zabezpečenia a prístupu k našim dátam. Jedným z nových riešení v tejto oblasti je používanie passkey. Čo si o tejto možnosti myslí a či passkey aj aktívne využíva prezradil na konferencii Judgment Day, vedúci oddelenia Sieťovej bezpečnosti v Alanata, Juraj Nemeček.

Passkey je bezpečnostný prvok, ktorý slúži na autentifikáciu a zabezpečenie prístupu k informáciám. Je to v podstate malé zariadenie, ktoré používatelia môžu mať pri sebe vo forme kľúčenky, USB kľúča alebo iného fyzického média. Passkey je obvykle chránený silným šifrovaním a obsahuje unikátny identifikátor, ktorý je spojený s používateľovým účtom.

Ako funguje Passkey?

Passkey je navrhnutý tak, aby fungoval ako autentifikačný token, ktorý overuje, že ste oprávnení pristupovať k určitým informáciám alebo službám. Pri použití passkey sa vytvorí bezpečné spojenie medzi zariadením a serverom, ktorý overuje identitu používateľa.

Keď sa passkey pripojí k zariadeniu, dochádza k výmene kryptografických kľúčov medzi zariadením a serverom. Tým sa zabezpečí, že autentifikačný proces je bezpečný a citlivé údaje sú chránené. Po úspešnej autentifikácii môže používateľ pristupovať k požadovaným informáciám alebo službám.

Výhody Passkey

Silná bezpečnosť: Passkey poskytujú vysokú úroveň bezpečnosti. Pre autentifikáciu sa používa unikátny identifikátor, ktorý je ťažko napodobniteľný. Tým sa minimalizuje riziko neoprávneného prístupu k citlivým údajom.

Dvojfaktorová autentifikácia: Dvojfaktorová autentifikácia zvyšuje úroveň zabezpečenia a znižuje riziko kompromitácie účtu. Passkey môže byť použité ako druhý faktor autentifikácie spolu s heslom. Okrem toho, že musíte poznať svoje heslo, musíte mať aj fyzický passkey, aby ste sa mohli prihlásiť.

Jednoduchosť použitia: Passkey sú obvykle jednoduché na používanie. Stačí ich pripojiť k počítaču, telefónu alebo inému zariadeniu a autentifikácia prebehne automaticky. Nemusíte si pamätať zložité heslá, pretože passkey slúži ako autentifikačný token.

Nevýhody Passkey

Fyzická prítomnosť zariadenia: Pre používateľov môže byť nepraktické mať fyzický passkey stále so sebou. Ak potrebujete pristupovať k svojim údajom z rôznych zariadení alebo miest, mať passkey neustále pri sebe môže byť nepohodlné.

Strata a poškodenie: Nevýhodou passkey je to, že sú fyzickým objektom, ktorý môžete stratiť. Ak stratíte svoj passkey, môže  vám to spôsobiť problémy s prístupom k vašim účtom či informáciám. Preto aj tu platí, že je dôležité byť opatrný a mať záložný plán v prípade straty alebo poškodenia.

Dodatočné náklady: Používanie passkey môže byť spojené s dodatočnými nákladmi. Aj keď niektoré online služby poskytujú passkey zdarma, iné si za ne účtujú poplatky. Okrem samotného nákupu passkey je možné, že budete musieť platiť aj za jeho náhradu v prípade straty.

Passkey v mobilných telefónoch

Passkey si môžu vyskúšať používatelia aj na svojich mobilných telefónoch a predstavujú dôležitý nástroj na ochranu našej osobnej digitálnej bezpečnosti. Sú navrhnuté tak, aby nám umožnili prístup k funkcionalite telefónu a súčasne chránili naše súkromné údaje pred neoprávneným prístupom. Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť pas kľúča na mobilnom telefóne, ako napríklad bezpečnostné kódy, odtlačky prstov či rozpoznávanie tváre. Využívanie týchto bezpečnostných funkcií je kľúčové pre ochranu našej digitálnej identity a súčasť zodpovedného používania mobilných telefónov.

Pozrite si prezentáciu Juraja Nemečka z Judgment Day

Mohlo by sa vám páčiť

Všetky novinky