fbpx
Pre vyhľadávanie sú vyžadované aspoň 2 znaky

30. októbra 2023 Ako Dell transformuje neštruktúrované údaje na hodnotné informácie

CloudDátaÚložisko

Dáta sú veľmi dôležitým majetkom každej spoločnosti. Jedným z kľúčových problémov, ktorým čelia moderné organizácie, je spracovanie a analýza neštruktúrovaných údajov. Pozrime na to, aké produkty ponúka spoločnosť Dell Technologies pre ukladanie neštruktúrovaných dát vo svojom portfóliu.

Približne 90 % z celkového množstva vyprodukovaných dát ľudskou alebo strojovou činnosťou tvoria neštruktúrované dáta. Miera rastu neštruktúrovaných dát sa bude pravdepodobne aj naďalej zvyšovať s ďalším rozvojom technológií a rastom digitálnej spoločnosti. To má dôsledky pre oblasti ako analýza dát, strojové učenie a spracovanie prirodzeného jazyka, kde je dôležité efektívne spravovať a využívať tieto dáta na získanie cenných poznatkov a informácií.

Neštruktúrované dáta a ich význam

Neštruktúrované dáta sú informácie, ktoré nie sú organizované v tradičných tabuľkových formátoch, ako sú relačné databázy. Naopak, sú to údaje, ktoré nie je jednoducho možné zoradiť alebo zaradiť do konkrétnych kategórií. Patria sem textové dokumenty, e-maily, sociálne médiá, videá, zvukové záznamy, logy, obrázky a ďalšie. Väčšina organizácií produkuje a ukladá obrovské množstvo týchto neštruktúrovaných údajov, ale často nevie, ako z nich získať užitočné informácie. Zároveň ich z historických dôvodov ukladajú na diskové úložiská, ktoré nie sú určené na masívne spracovanie a multiprotokolový prístup k daným dátam.

Portfólio Dell Technologies

Dell Technologies ponúka široké portfólio produktov, ktoré sú navrhnuté na ukladanie, manipuláciu a analýzu neštruktúrovaných dát. Tieto produkty zohrávajú kľúčovú úlohu v transformácii chaotických a rozptýlených neštruktúrovaných dát do užitočných a hodnotných informácií pre organizácie rôznych veľkostí a odvetví. Medzi významné produkty v portfóliu spoločnosti Dell Technologies patria:

1. Dell EMC PowerScale

PowerScale (Isilon) je riešenie pre ukladanie údajov, ktoré organizáciám umožňuje jednoducho spravovať a analyzovať neštruktúrované dáta. Portfólio je rozdelené na archívnu, hybridnú a AFA  platformu. Jednotlivé typy nódov je možné kombinovať do klastrov. Klaster viacerých až 252 compute/storage nódov, ktoré sú prepojené vysokorýchlostným prepojením (10/25/100Gbit). Medzi jednotlivými typmi nódov funguje tiering tzv. smartpools.

Aktuálna hierarchia platformy PowerScale.

Agregovaný diskový priestor ponúka multiprotokolový prístup naprieč jedným globálnym namespace. Podporované protokoly NFS 4.x, SMB 3.x, FTP, https, HDFS, REST API umožňujú prístup Unix a Windows používateľom k rovnakým súborom cez rôzne protokoly. PowerScale ponúka všetky enterprise „smart“ vlastnosti moderných diskových úložísk ako SmartDedupe, SmartConnect, SmartLock, SmartSync, SmartQoS a SnapshotIQ.

PowerScale CloudPools migruje údaje k poskytovateľovi cloudu.
PowerScale CloudPools migruje údaje k poskytovateľovi cloudu.
2. Dell EMC ECS (Elastic Cloud Storage)

ECS je cloudové úložisko, ktoré organizáciám umožňuje ukladať veľké množstvá neštruktúrovaných dát a jednoducho ich zdieľať a analyzovať v rámci on-premis alebo cloudového prostredia. Ide o diskové úložisko, ktoré poskytuje kompatibilitu so službou S3 (S3, Atmos, CAS, Swift, NFSv3 and HDFS storage) na globálne distribuovanej architektúre.

ECS je cloudové úložisko, ktoré organizáciám umožňuje ukladať veľké množstvá neštruktúrovaných dát.
ECS je cloudové úložisko, ktoré organizáciám umožňuje ukladať veľké množstvá neštruktúrovaných dát.

Na ECS sa ukladajú dva typy dát: samotné dáta a metadáta. Aplikácie môžu ku každému objektu uložiť neobmedzené množstvo vlastných metadát. Metadáta sú robustnou funkciou moderných systémov ukladania, ktoré poskytujú ďalšie informácie alebo kategorizáciu ukladaných údajov.

ECS je efektívna sekundárna úroveň úložiska pre kritické podnikové aplikácie.

Obráťte sa na odborníkov

S rastúcim objemom neštruktúrovaných dát je schopnosť efektívne s nimi pracovať stále dôležitejšia a Dell Technologies vie poskytnúť najširšie portfólio produktov pre prácu s nimi.

Alanata je titánovým partnerom spoločnosti Dell Technologies a má bohaté skúsenosti s nasadením daných technológií. V prípade záujmu veľmi radi poskytneme ďalšie informácie k daným produktom a implementačným možnostiam.

Avatar photo
Autor
Štefan Varga
Pracujem ako vedúci oddelenia Presales v spoločnosti Alanata. V odvetví IT sa pohybujem 20 rokov a vždy sa poteším novým výzvam či projektom, na ktorých sa môžem podieľať.
Všetky články autora (9)

Mohlo by sa vám páčiť

Všetky novinky
Judgment Day Konferencia Online stream

SLEDUJTE KONFERECIU JUDGMENT DAY ONLINE

Registrovať sa