fbpx
Pre vyhľadávanie sú vyžadované aspoň 2 znaky

7. júna 2023 Stredoškoláci si na praxi v Alanata pochvaľovali kolektív i cenné rady kolegov

KariéraNovinky

Uvedomujeme si, že práca so študentmi počas ich štúdia predstavuje značné výhody a prínosy pre obe strany. Mladé talenty spoznajú firmu, oboznámia sa s reálnou prácou a firma dokážeme preveriť ich schopnosti priamo v teréne. V Alanata preto pravidelne navštevujeme rôzne fakulty a veľtrhy pracovných príležitostí, pod patronátom vysokých škôl, na ktorých stretávame množstvo šikovných študentov, ktorých zaujíma práca v IT. Tentokrát sme privítali študentov priamo u nás v Alanata.

Martin, Janka a Maroš študujú na rôznych stredných školách po Slovensku. V posledných dňoch vymenili školské lavice za pracovné stoly u nás v Alanata. V rámci povinnej praxe riešili úlohy pod dohľadom našich skúsených kolegov.

Martin študuje v Bratislave na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej. Prax v Alanata si vybral vďaka dobrým referenciám v rodine. Najviac sa mu páči, že vidí aj reálnu prácu a má možnosť si vyskúšať svoje teoretické znalosti v praxi.

Janka nie je v IT žiaden nováčik. Pravidelne sa v danej oblasti vzdeláva a robí si aj rôzne kurzy popri štúdiu na Strednej odbornej škole informačných technológií v Banskej Bystrici. Povinnú prax u nás už absolvovala minulý rok a ako hovorí, do IT sveta ju uviedol jej brat, ktorý u nás v Alanata pracuje ako Java Developer a odvtedy ju IT veľmi baví. Tešila sa aj na výlet do serverovne.

Maroš študuje najďalej, navštevuje Strednú priemyselnú školu technickú v Bardejove. Povinnú prax má už druhýkrát, ale v Alanata je po prvýkrát. Maroš nám prezradil, že okrem možnosti nahliadnuť do reálneho IT sveta mal možnosť vyskúšať si aj penetračné testovanie, čo bola pre neho úplná novinka. Na praxi ich tak naši kolegovia naučia aj množstvo nových vecí, ktoré v škole zatiaľ nemali.

Čo si mohli v Alanata vyskúšať a na akých úlohách pracovali? Svorne sa zhodli, že všetky úlohy, ktoré zatiaľ riešili boli pre nich veľmi poučné. Vyskúšali si sieťové práce, konfiguráciu serverov a switchov či penetračné testovanie, v ktorom zisťovali heslá používateľov a pochválili sa, že v tejto úlohe boli úspešní.

Aby bola pre nich prax pestrá, vystriedali už viaceré oddelenia a venujú sa im naši experti ako Marián Štefanka, Juraj Nemeček či Juraj Ivaško. Denne im zadajú 5 – 6 úloh, ktoré počas dňa riešia a výsledkom sa venujú v závere pracovného dňa. Okrem reálnych pracovných zadaní a možnostiam nazrieť do praxe ocenili aj priateľskú atmosféru, ktorá vládne v celej firme.

Stredoškoláci k nám prišli z rôznych škôl na Slovensku

Prvé tri dni strávili na oddelení NET (data communication). Venovali sa tam OSI modelu a vyskúšali si aj prácu na zariadeniach kde vykonávali aktivity ako routing, switching a troubleshooting.

„Študenti prejavovali záujem počas všetkých troch dni na našom oddelení, aktívne riešili úlohy, zaujímali sa o problematiku a kládli zaujímavé otázky. Snažil som sa im ukázať základy data komunikácie tak, aby to pre nich nebola nudná teória, ale reálna skúsenosť bez strachu, že niečo pokazia na reálnych zariadeniach,“ zhodnotil Marián Šfefánka, vedúci oddelenia NET.

Študenti si vyskúšali prácu na reálnych zadaniach

Juraj Ivaško, vedúci oddelenia UNIX, ukázal študentom aj dátové centrum vrátane odborného opisu činnosti, ktoré v takomto centre prebiehajú a uviedol ich aj do developerskej problematiky. „Jednou z úloh, ktoré sme pre nich pripravili bolo vypracovať zadanie inštalácie a konfigurácie linuxového servera vo virtuálnom prostredí,“ prezradil Ivaško.

„Na oddelení kybernetickej bezpečnosti sme im predstavili základy fungovania počítačových sieti z hľadiska bezpečnosti, a následne si mali možnosť vyskúšať vo virtuálnom prostredí bezpečnosť predpripraveného stroja. Spoločne sme si prešli aj najčastejšie sa vyskytujúce slabiny v IT systémoch,“ povedal Juraj Nemeček, vedúci oddelenia Sieťovej bezpečnosti Alanata.

Martin, Janka a Maroš spolu s Lukášom Kraicom

Práca so študentmi ponúka príležitosť spolupracovať s mladými a nadanými jednotlivcami, ktorí sú často dobre oboznámení s najnovšími vývojmi vo svojom odbore. Takéto partnerstvá nám umožňujú prístup k čerstvému a kreatívnemu mysleniu či novým perspektívam a moderným postupom.

„Pracovné skúsenosti získané počas štúdia môžu byť pre študentov veľmi cenné. Spolupráca so skúsenými odborníkmi a zapojenie študentov do reálnych projektov im umožňuje rozvinúť ich profesionálne zručnosti, získať praktické skúsenosti a rozšíriť svoje siete kontaktov. Verím, že si študenti odniesli veľa vecných informácii a budem rád, ak sa v budúcnosti stretneme už  ako kolegovia,“ povedal Lukáš Kraic, technický riaditeľ Alanata, ktorý si pochvaľuje spolupráce so študentmi.

Študenti, ktorí strávili čas v našej firme na povinnej praxi, získali výnimočnú príležitosť uplatniť teoretické znalosti, ktoré nadobudli počas svojho štúdia. Veríme, že ich čas strávený u nás bol obohacujúci a inšpiratívny a, že získali ďalšie dôležité zručnosti a schopnosti, ktoré sú nevyhnutné pre úspešnú kariéru v IT. Držíme palce všetkým študentom, ktorí strávili čas na povinnej praxi u nás v ich štúdiu a budúcom profesijnom rozvoji.

Vzdelávanie a praktická skúsenosť idú ruka v ruke, a my sme presvedčení, že mladí ľudia sú budúcnosťou nášho priemyslu. Sme hrdí, že môžeme prispievať k ich rozvoju a úspechu.

Alanata bude naďalej poskytovať príležitosti pre študentov, aby si mohli získať cenné skúsenosti v rámci povinnej praxe. Veríme, že spolupráca medzi školami a firmami je kľúčová pre prípravu ďalších talentovaných profesionálov.

Mohlo by sa vám páčiť

Všetky novinky
Judgment Day Konferencia Online stream

SLEDUJTE KONFERECIU JUDGMENT DAY ONLINE

Registrovať sa